Lekcja z fasolą

Nie wiem jak Państwo, ale u mnie co roku przy temacie obliczanie ułamka z danej liczby pojawiają się dość duże problemy. Uczniowie nie rozumieją jakie czynności należy podjąć aby obliczyć wartość ułamka danej liczby.  Dlatego od jakiegoś czasu prowadzę pierwsze godziny z tego tematu z wykorzystaniem fasoli. Pytanie dlaczego? Oto kilka argumentów za. 20160309_105003

  1. Dzieci lepiej pracują gdy mają do czynienia z konkretnym materiałem, którego mogą dotknąć, który mogą przesunąć, materiałem, którym manipulują.
  2. W kolejnych latach mogę odwołać się bardzo łatwo do ich pamięci, rozwiązujemy podobne zadanie, nie wiedzą jak, wówczas zwracam się do nich: „Pamiętacie lekcje z fasolą”.
  3. Będąc w klasach IV-VI szkoły podstawowej tęsknią za czasami zabaw w klasach młodszych. Lekcja ta jest taką małą namiastką.

Lekcję zaczynam od rozdania każdemu jednej garści fasoli. Następnie proszę dzieci aby odliczyły 60 sztuk.  Podpieram się zapisem dokonanym na tablicy.   W kolejnych przykładach postępuję tak samo:

Ułamek – 4/5

  1. Proszę uczniów aby z 60 fasoli przygotowali zupę dla pięciu osób (mianownik ułamka). Uczniowie dzielą fasol20160309_105806ę na pięć  części.
  2. Następnie informuję, że dostałam sms-a, że na obiad wpadną tylko cztery osoby (licznik ułamka).
  3. Proszę aby obliczyli ile fasoli potrzeba do ugotowania zupy.

60:5×4

Po kilku czasami kilkunastu przykładach uczniowie intuicyjnie zaczną wykonywać dzielenie a następnie mnożenie.

20160309_105852 Pierwszy krok manipulacji przygotowanie porcji zupy dla 12 osób.

 

 

 

Post Author: Joanna Świercz