Kilka niebanalnych sposobów na powtarzanie i utrwalanie materiału

Kilka niebanalnych sposobów na powtarzanie i utrwalanie materiału – taki tytuł miały warsztaty, które dwukrotnie poprowadziłam podczas XXVII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Sala była pełna. Było mi naprawdę miło.

Podczas warsztatów pokazałam 4 aktywności, które wykorzystuję podczas lekcji utrwalających i powtórzeniowych.

  1. Zakodowana droga – uczniowie rozwiązują zadania, otrzymane wyniki pozwalają im odgadnąć, gdzie ukrywa się skarb.

Prawidłowo rozwiązane zadanie pozwala na odnalezienie wyspy, na której zakopano skarb.

Następnie pokazałam jak należy zwiększyć poziom trudności zadań. Wykonaj działania sposobem pisemnym i odkryj na której wyspie piraci ukryli skarb. Mapy można generować za pomocą strony https://www.worksheetworks.com/puzzles/secret-map.html2.

2. Bingo matematyczne – konferencja zbiegła się premierą kolejnej mojej książki poświęconej stosowaniu tek gry na lekcjach matematyki. Warsztaty były okazją do zagrania w Bingo, które ćwiczyło zamianę liczb zapisanych w systemie rzymskim na liczby zapisane w systemie dziesiętnym i odwrotnie.  Zainteresowanych odsyłam https://www.nowik.com.pl/product/bingo-matematyczne-gry-matematyczne-dla-klas-iv-vi

3. Zabawy z kubkami. Zadaniem dzieciaków jest rozwiązanie 6 zadań i zakodowanie drogi za pomocą schematu podanego przez nauczyciela. Kubki przekłada się za pomocą „uchwytu” przygotowanego z gumki i sznurków.

4. Wyślij faks do ucznia. Zakodowane obrazki

Przykłady: faks kawa A2

Prezentacja z warsztatów – Prezentacja

 

Post Author: Joanna Świercz