Podróż z matematycznym kodowaniem, cz. 1

Materiały zamieszczone w tym wpisie i kolejnych są materiałami, które wykorzystałam prowadząc warsztaty m.in. podczas XXIX KK SNM w Toruniu. Są kompilacją różnych aktywności, których wspólnym mianownikiem jest kodowanie. Wykonanie poszczególnych ćwiczeń wymaga wielu umiejętności matematycznych. Zostały one tak dobrane, aby pokazać nauczycielom, że kodować można na każdej lekcji matematyki, wystarczy tylko trochę pracy i dużo chęci.

Na lekcji z dzieciakami nie stosuje aż tylu różnych środków wybieram jeden i przygotowuję co najmniej jedno zadanie z ich wykorzystaniem.


Każdy z uczestników warsztatów dostał bilet lotniczy. Oto jeden z trzech możliwych:

Można było udać się w podróż z trzeba liniami lotniczymi tj. z Air France, British Airways i AlItalia. Niestety na każdym z biletów w miejscu przewidzianym na symbol lotniska wylotu/przylotu oraz czasie odprawy były puste miejsca, niektóre oznaczone liczbami lub słowami lis/miś.

Zadaniem uczestników było odkodowanie skąd i dokąd lecą oraz poznanie czasu odlotu samolotu. W tym celu umieściłam na stołach karty z 9 zadaniami do rozwiązania. Każde z nich wymagało kodowania i stosowania wiedzy matematycznej.  zadania_na_stol

Uczestnicy warsztatów otrzymali również kilka wskazówek

Jeżeli na karcie znajdowały się te dwa znaki uczestnicy musieli zaprezentować rozwiązanie w postaci zdjęcia i pokazać je prowadzącemu (zaprezentowałam się jako sowa 🙂 ).

Jeżeli uczestnicy rozwiązywali zadania (w przypadku pokazanym powyżej zad. 3) odkodowali obrazek co pozwoliło im go nazwać i uzupełnić puste pola na litery to nazwy linii lotniczy pomagały im wpisać na bilet odpowiednie litery.  I tak Air France w polu oznaczonym 3 wpisywał literę z drugiego kwadratu. Pozostałe linie lotnicze z pola piątego.

W kolejnych wpisach umieszczę treści poszczególnych zadań. Tutaj można poprać pozostałe bilety

Zachęcam do zapoznania się z książką 

w niej mega dużo zadań łączących matematykę i kodowanie dla przedszkoli i szkoły podstawowej, do kupienia tutaj

 

 

Post Author: Joanna Świercz